Gmina Szczurowa 4
Gmina Szczurowa 2
Gmina Szczurowa 3
Gmina Szczurowa 1

Uczniowe z Zaborowa odkrywali Małopolskę

W ciepły ranek - 20 pażdziernika 2021 roku,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im.Władysława Jagiełły w Zaborowie wyruszyli na wycieczkę do Ciężkowic i Nowego Sącza,.

W ciepły ranek - 20 pażdziernika 2021 roku,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im.Władysława Jagiełły w Zaborowie wyruszyli na wycieczkę do Ciężkowic i Nowego Sącza, w ramach projektu pt. „ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ” REALIZOWANEGO W 2021 r. W RAMACH WSPARCIA TURYSTYKI SZKOLNEJ.

 

Po powitaniu z przewodnikiem, udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Pogoda okazała się być wymarzona na taką wędrówkę. Co chwila przystawaliśmy, żeby posłuchać ciekawych opowieści przewodnika lub zrobić pamiątkowe zdjęcie. Przechodziliśmy obok form skaminiałości, a każda z nich ma swoją legendę. I tak na przykład legenda głosi,że skała Grunwald, nazywana przez miejscowych piekłem, ponieważ ma wąską szczelinę, w której mają być umieszczone skarby. Szczelina otwiera się raz w roku, ukazując skrywane bogactwo. Jeśli ktoś wejdzie do środka, ta automatycznie się zamyka, a śmiałek, który zdecydował się odkryć skarb, ginie. Niektórzy zdecydowali się na ten śmiały krok –ale przeżyli. Obok Granunwaldu pojawiły się ciekawe nazwy w opowieściach przewodnika. Są to Skały Grzybek, Baszty Paderewskiego i Cyganki. Do każdej przypisana jest jakaś legenda. Szczególnie ważna informacja dotyczyła życia Ignacego Jana Paderewskiego i jego historii związanej z Cieżkowicami. I tak poruszaliśmy się powoli po Skamieniałym Mieście pośród szeleszczących liści i szumu drzew.

Kiedy zakończyliśmy wędrówkę po rezerwacie, udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego im.Krystyny i Włodzimierza Tomków, mieszczącego się także w Cieżkowicach. Na początku oprowadzania, była opowieść przewodniczki o zwierzętach i ptakach zamieszkujących okoliczne tereny. Po informacjach wstępnych, nasz zespół został podzielony na dwie grupy. Jedna udała się do łodzi podwodnej, by obserwować życie w akwenie Białej Tarnowskiej, druga pozostała w pomieszczeniu i za pomocą dioram, stanowisk multimedialnych zyskiwała więdzę na temat ptaków i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Szczególnie efektowne okazały się dioramy ze zwierzętami

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Miasteczko Galicyjskie .Jest w nim rynek,a wokół skupiono kilkanaście warsztatów (m.in. stolarza, fotografa, aptekarza itd.) oraz sklepy. Uczennice z klasy siódmej były tak zmęczone wędrówką po Rynku,że musiały nabrać sił na ławeczce, ponieważ zdawały sobie sprawę,że czeka nas jeszcze zwiedzanie Starego i Nowego Sącza. Ale smaczny obiad pozwolił nam zregenerować siły.

Po obiedzie garść informacji o Janie Pawle II, o ołtarzu papieskim i krótka wizyta w muzeum poświęconym temu wielkiemu Polakowi.Spacer ulicami Nowego Sącza zakończyl wizytę w tym pięknym miejscu.

Ta wycieczka możliwa byłą do zorganizowanai dziękli wsparciu finansowym ze strony Województwa Małopolskiego w kwocie 2.371,60 zł. Za to dziękujemy.