Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia w dniach 24 -25 września 2024 r. uczniów klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie.
W dniach 24-25 września 2024 roku odbyła się wycieczka do Wrocławia zorganizowana w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Podróże z klasą”. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas VII-VIII wraz z opiekunami.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Ostrowie Tumskim – najstarszej części Wrocławia. Pani przewodnik najpierw zapoznała nas z historią tego miejsca, po czym zaczęła prowadzić grupę w stronę wrocławskiej katedry. Podczas spaceru usłyszeliśmy wiele ciekawostek, jak na przykład legendę związaną z Bramą Kluskową, czy też opis pracy latarnika, który codziennie ręcznie zapala i gasi latarnie gazowe, a przy tym jest jednym z symboli i atrakcji Wrocławia.
We wnętrzu katedry wrocławskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wysłuchaliśmy historii tego miejsca, zwłaszcza jego losów podczas II wojny światowej. Została ona wówczas zniszczona, a następnie odbudowana. Z katedry przeszliśmy pod kościół św. Marcina i znajdujący się obok pomnik św. Jana Nepomucena, gdzie poznaliśmy w skrócie historię Piastów Śląskich. Następnie przeszliśmy przez Most Tumski, który kiedyś był miejscem, gdzie zakochani wieszali kłódki. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy wejściu do budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pani przewodnik opowiedziała więcej na temat wrocławskich krasnali.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po wrocławskim rynku. Na szczególną uwagę zasługiwała tu fontanna „Zdrój” oraz budynek ratusza. Stamtąd przeszliśmy do jednego z oddziałów Muzeum Narodowego, w którym podziwialiśmy dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, „Panoramę Racławicką”. Zapoznano nas z historią jej powstania, a także omówiono poszczególne jej elementy. Zakończeniem tego pełnego wrażeń dnia był wyjazd na 49. piętro Sky Tower. Widok, który roztaczał się wieczorem na Wrocław, był oszałamiający.
Następny dzień zaczęliśmy od wizyty w Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu. Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał wiele o wodzie, ale także o gatunkach w niej żyjących. Zwracał przy tym uwagę na wiele zagrożeń, związanych z zanieczyszczaniem środowiska. Mogliśmy obejrzeć makiety największych statków, mapę Wrocławia, na której zaznaczono obszary zalane podczas powodzi w 1997 roku oraz zapoznać się z materiałami w formie multimedialnej.
Następnie udaliśmy się pod Halę Stulecia, jedyny obiekt wrocławski wpisany na listę UNESCO. Pani przewodnik opowiedziała nam o jego historii i funkcjach, które pełni dzisiaj. Stamtąd przeszliśmy do Ogrodu Japońskiego. Podczas spaceru urokliwymi alejkami dowiedzieliśmy się, w jaki sposób był on tworzony, jaka jest jego główna idea, zwrócono nam również uwagę na różne detale w postaci małej architektury.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zoo. Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest największym w Polsce. Każdy znalazł tu coś dla siebie, a czas szybko mijał na oglądaniu kolejnych zwierząt.
Na tym zakończyliśmy zwiedzanie Wrocławia. Podczas dwóch intensywnych dni zobaczyliśmy zapewne niewielką jego część, lecz wszystkie miejsca, atrakcje pozostaną na długo w pamięci uczestników tej edukacyjnej wycieczki.
PSP Zaborów