Archiwalna Strona Urząd Gminy Szczurowa - Pięćdziesiąty ósmy koncert muzyki klasycznej w Dołędze

2011-10-18
Aktualności / Pięćdziesiąty ósmy koncert muzyki klasycznej w Dołędze

W dołęskim dworze, we współpracy tutejszego Muzeum z Gminnym Centrum Kultury w Szczurowej od wielu lat organizowane są koncerty muzyki klasycznej. Zdążyły one wrosnąć już w miejscową tradycję i cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, okazały się bowiem atrakcyjną propozycją nie tylko dla mieszkańców Gminy Szczurowa, ale również dla melomanów z Krakowa, Tarnowa czy Brzeska.

*****
Po raz drugi Muzeum w Dołędze gościło znane – nie tylko w Polsce – trio kameralne „Apassionata”. Zespół występuje w składzie:  Klaudia Krause – fortepian, Łukasz Grabiński –skrzypce, Mirosław Krause – akordeon.
 
 
Koncert rozpoczął się muzyką filmową. Usłyszeliśmy więc między innymi temat Lary z filmu „Dr. Zhivago” (kompozytor Maurice Jarre), znany też pod tytułem „Somewhere my Love”, stare i słynne tango Carlosa Gardela – „Por Una Cabeza” spopularyzowane na nowo filmem „Zapach Kobiety”, „Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”, znane powszechnie „Tango Tzigane Jalousie” Jacoba Gade.
 
 
 
Utwory muzyczne z musicali reprezentowała suita ze „Skrzypka na dachu” („Fiddler on the Roof”) Jerry’ego Bocka. Usłyszeliśmy również piękne walce: „Nad pięknym, modrym Dunajem” J. Straussa oraz „Na wzgórzach  Mandżurii” I. A. Szatrowa. Była również muzyka operowa i baletowa, a w tym Aleksandra Borodina „Tańce Połowieckie” z opery „Kniaź Igor”, suita z baletu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, suita z opery „Carmen” Georges'a Bizeta (w tym słynna Habanera i aria Toreadora). Koncert zakończył utwór zagrany z pasją Czardasz kompozycji Vittorio Monti.
 
 
 
*****
Kameralne Trio „Apassionata” zupełnie podbiło serca publiczności, która żegnała go niemilknącymi owacjami na stojąco, co jest wyrazem prawdziwego szacunku i podziwu dla poziomu artystycznego muzyków.
 
 
 
*****
Trzeba podkreślić, że dwór w Dołędze przez stulecia był wzorcem patriotyzmu i ośrodkiem kultury dla okolicznych mieszkańców, a więc koncerty nawiązują do funkcji jaką spełniały dwory polskie w tamtych czasach. Koncerty odbywają się w cyklu kwartalnym - cztery koncerty w ciągu roku. Utrzymane są one w dziewiętnastowiecznej konwencji, a więc zarówno wystrój sali koncertowej, jak i rozświetlające ją świece stwarzają niepowtarzalną atmosferę tamtej epoki. Ze względu na oczywiste zapotrzebowanie na tego typu imprezy ożywiające martwe jakby wnętrza muzealne, nasza oferta stwarza szansę spotkania się bezpośrednio z innym niż dyktuje codzienność rodzajem muzyki, a także bezpośrednio z jej wykonawcami.
 
*****
Zarówno koncert jak i wspomnianą uroczystość zaszczycili swoja obecnością: starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa oraz wójt gminy Szczurowa Marian Zalewski, którzy na ręce kustosza Muzeum w Dołędze Władysława Koniecznego przekazali listy okolicznościowe z okazji tak zacnego jubileuszu.
 
 
 
 
 
 
 

Muzeum Dwór w Dołędze, zdj. UG Szczurowa
Archiwalna Strona