Archiwalna Strona Urząd Gminy Szczurowa - XV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów w Szczurowej

2014-08-14
Aktualności / XV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów w Szczurowej

Podczas minionego weekendu [9-10 sierpnia] odbył się XV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Inaczej niż zwykle – z dziedzińca muzealnego nie wyjechały cygańskie wozy przy dźwiękach kapeli. Tabor odbył się bowiem w 50. rocznicę akcji osiedleńczej, zwanej powszechnie „zakazem koczowania”. 

Najważniejszym elementem tegorocznego Taboru było odsłonięcie tablicy z nazwiskami 93 Romów, zamordowanych na cmentarzu parafialnym w Szczurowej w 1943 r. Mieszkało w tej małopolskiej wiosce blisko stu Romów. Byli dobrze znani miejscowej społeczności, a w regionie cenieni jako muzykanci. Znamy ich z nazwisk, bo zostały one spisane przez miejscowego proboszcza w księgach parafialnych. Śmierci uniknęło tylko kilka osób,  w tym Krystyna Gil, wówczas mała dziewczynka, wypchnięta przez matkę z wozu, jadącego na cmentarz, i ukryta przez nieromskich sąsiadów. To z jej inicjatywy odsłonięto tablicę z nazwiskami jej pomordowanych członków rodziny.

Podczas obchodów upamiętniających Romów ze Szczurowej zwykle obecni są konsulowie, reprezentujący Republikę Federalną Niemiec. Tym razem w uroczystości uczestniczył konsul generalny Niemiec, dr Werner Köhler z małżonką oraz były konsul niemiecki w Krakowie, dr Laurids Hölscher wraz z małżonką, Lee-Elisabeth Hölscher-Langner, znaną filantropkę, dzięki której tablica mogła zostać zaprezentowana podczas niedzielnej uroczystości. Warto powiedzieć o tej niezwykłej osobie, bowiem na tablicy widnieje tylko skromna informacja, że została ona ufundowana przez „niemieckich przyjaciół Romów”.

Wydarzenie na cmentarzu w Szczurowej zostało zorganizowane przez wójta szczurowskiego, Mariana Zalewskiego, którego w trakcie ceremonii reprezentowali przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha i szef miejscowego Centrum Kultury Grzegorz Zarych. Na cmentarzu byli też przedstawiciele władz centralnych (Wiesława Kostrzewa-Zorbas z Kancelarii Premiera, pełnomocnicy ds. romskich, m.in. Małgorzata Różycka, Elżbieta Mirga-Wójtowicz), naukowcy – specjaliści od tematyki romskiej, duszpasterze – miejsca oraz cygański, a także Romowie i ich przyjaciele. Obecny był także Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego, które od 1996 r. organizuje Tabor Pamięci.

 

Galeria zdjęć

 

informacja: http://www.muzeum.tarnow.pl/; zdjęcia: UG Szczurowa
Archiwalna Strona