Gmina Szczurowa 4
Gmina Szczurowa 2
Gmina Szczurowa 3
Gmina Szczurowa 1

Mobilna wystawa warszawskiego Centrum Nauki Kopernik w Niedzieliskach

W dniach 17 i 18 czerwca 2024 r. do Domu Ludowym w Niedzieliskach przyjechał „Naukobus” z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przyjazd „Naukobusa” był realizowany w ramach wspólnego Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Naukobus to część programu Nauka dla Ciebie, którego celem jest wyrównywanie szans  edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Projekt skierowany jest do szkół z małych miejscowości, gdzie uczniowie mają utrudniony dostęp do centrów naukowych, stanowi też integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi.

 

Program Nauka dla Ciebie to różnorodne aktywności, stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach, edukatorach, rodzicach. Objazdowa wystawa Centrum Nauki Kopernik „Naukobus” to przedsięwzięcie, którego zadaniem jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.  

W skład objazdowej wystawy wchodziły interaktywne eksponaty oraz urządzenia i materiały, których zadaniem było zachęcenie odwiedzających do poszerzania wiedzy o zjawiskach zachodzących w otaczającym świecie. Wystawa zawierała piętnaście stacji badawczych, głównie z różnych dziedzin fizyki np. optyki, ale także biologii i matematyki. Przy każdym stanowisku znajdował się plakat, na którym umieszczona była instrukcja przeprowadzenia doświadczenia, jego objaśnienia, a także ciekawostki. W razie wątpliwości istniała możliwość zwrócenia się o pomoc do jednego z trojga pracowników Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy poeksperymentować przy następujących stanowiskach: „Zawieszona piłka” – była to gumowa, napompowana półka, która dzięki specjalnej dmuchawie utrzymywała się w powietrzu; „Ludzkie ciało – trójwymiarowa układanka”; „Dowód na twierdzenie Pitagorasa”; „Łamigłówki logiczne”. Uczniowie mogli sprawdzić szybkość reakcji oraz zakres słyszanych dźwięków. W ramach wystawy dzieci pod kierunkiem edukatorów mogły zgłębiać tajniki nauki. Zapoznały się z trójwymiarowym modelem ludzkiego ciała, układały i oglądały narządy oraz uczyły się umiejscawiać je we właściwym miejscu. Zapoznały się z działaniem ludzkich zmysłów. Rozwiązywały łamigłówki matematyczne i przyrodnicze. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić, jak rozchodzi się dźwięk oraz w jaki sposób powstaje film. Dzieci mogły swobodnie wykonywać doświadczenia ze wsparciem instruktorów z Centrum Nauki Kopernik.

Przedszkolaki,  chętni rodzice oraz uczniowie ze szkół w Niedzieliskach, Strzelcach Wielkich, Woli Przemykowskiej, Uścia Solnego, Zaborowa, Szczurowej, Młodzieżowej Rady Gminy, którzy odwiedzili wystawę naukową, byli zachwyceni nieodpłatnym, samodzielnym eksperymentowaniem, odkrywaniem praw fizycznych, reguł matematycznych oraz poznaniem budowy człowieka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się matematyczne łamigłówki, nawet wśród przedszkolaków.

W sali  Domu Ludowego stworzone zostało miejsce, w którym odbywały się warsztaty poszerzające wiedzę o otaczającym nas świecie. Można było sprawdzić swoją pamięć, zobaczyć jak powstaje film, sprawdzić szybkość swoich reakcji, porozwiązywać łamigłówki oraz szyfry, spróbować usiąść na wirującym krześle czy dotknąć kuli plazmowej. Dla miłośników anatomii też znalazło się coś ciekawego – można było poukładać ludzkie organy w ciele fantoma. Wszyscy, którzy wzięli udział w warsztatach z pewnością wyszli z nich bogatsi w wiedzę i doświadczenie oraz chęć odkrywania jakże fascynującego świata nauki. Dodatkowo przy wyjściu każdy mógł zabrać ze sobą książeczkę pt. „Poradnik młodego naukowca”, w której znaleźć można przepisy na zrobienie doświadczeń w domowym zaciszu. Wskazówki są bardzo czytelne, a wykonanie w zasięgu każdego z nas. 

Mieszkańcy Niedzielisk, rodzice uczniów również mieli szansę zmienić się w odkrywców i sprawdzić swoją pamięć, rozwiązywać łamigłówki i dowiedzieć się, jak zrobić film z kartki papieru. Uczestnicy przez cały czas trwania wizyty Naukobusu mogli  cieszyć się samodzielnym eksperymentowaniem. To nie tylko pozwala obudzić ciekawość. Siadając na obrotowym krześle można doświadczyć jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też sprawdzić jakie częstotliwości dźwięku słyszy ludzkie ucho. Jednym z ulubionych eksponatów osób odwiedzających wystawę był człowiek-układanka. Wiele emocji potrafiła wzbudzić próba umieszczenia jego organów we właściwych miejscach. Nauka poprzez dobrą zabawę gwarantowana. Wystawa była interaktywna, a więc angażowała wszystkie zmysły. Była m.in. nauka anatomii człowieka, ćwiczenia pamięci czy refleksu. W Mobilnym Punkcie można było rozwiązywać łamigłówki, poznawać ludzkie narządy za pomocą trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała, czy po prostu eksperymentować. 

Uczniowie odkryli, że nauka może zachwycać,  budzić ciekawość i bawić. Ta wystawa pozwoliła w ciekawy sposób sprawdzić i poszerzyć naszą wiedzę, spodobała się uczniom, którzy mieli okazję nauczyć się czegoś nowego poprzez interesującą zabawę.

Mamy nadzieję, że podobne projekty będą realizowane również w przyszłości. Nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Wystawa została odebrana przez uczniów z wielkim zaciekawieniem i radością, ponieważ mogli dotknąć każdego eksponatu oraz przeprowadzić samodzielnie doświadczenie.