Gmina Szczurowa 4
Gmina Szczurowa 2
Gmina Szczurowa 3
Gmina Szczurowa 1

Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich

25 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki obchodzony był Dzień Patrona, który zbiega się z oficjalną datą rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego, uznawaną za 24 marca 1794 r. To właśnie wtedy, przed 230 laty Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, Tadeusz Kościuszko, złożył w Rynku Głównym w Krakowie uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska. Była to ostatnia próba ratowania Rzeczpospolitej.

Grupowe zdjęcie uczniów szkoły w Strzelcach Wielkich podczas Dnia Patrona

Do upamiętnienia tego wyjątkowego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się bardzo starannie. W klasach starszych na lekcjach wychowawczych i historii przypomniana została postać i niezwykłe życie Tadeusza Kościuszki.

Zdjęcie przedstawia prowadzących wydarzenia

Uczniowie klas młodszych oglądali prezentacje i filmy o Wielkim Polaku. Na podstawie zdobytych wiadomości odpowiadali na pytania w quizach, wykonywali prace plastyczne oraz lepili z plasteliny Kopiec Kościuszki.

Zdjęcie przedstawia prezentacje uczniów

Uczniowie z klas V-VIII przystąpili do klasowego etapu konkursu wiedzy o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki, który wyłonił trzyosobowe drużyny rywalizujące ze sobą w finale, który miał miejsce 25 marca na sali gimnastycznej, gdzie zgromadziła się cała społeczność szkolna.

Zdjęcie przedstawia uczniów klasy V

Uroczysty apel poświęcony Patronowi Szkoły rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.

Zdjęcie przedstawia uroczysty apel uczniów

Następnie uczniowie z różnych klas przygotowali inscenizację Insurekcji Kościuszkowskiej. Wspaniałą recytacja wierszy, piękne stroje oraz pieśni patriotyczne uświetniły część artystyczną. Ostatnim punktem uroczystości była rozgrywka drużyn z klasy V - VIII w konkursie wiedzy o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki.

/PSP Strzelce Wielkie/