Gmina Szczurowa 4
Gmina Szczurowa 2
Gmina Szczurowa 3
Gmina Szczurowa 1

Laureatki konkursu literackiego i plastycznego

„Jesteśmy tacy jak pan Ignacy”- tak brzmiało motto I Międzyszkolnego Konkursu Łukasiewiczowskiego, którego organizatorem był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Brzesku. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu, wybitnym polskim naukowcy i przedsiębiorcy, którego wynalazek zrewolucjonizował ówczesny świat, dając ludziom tanie i bezpieczne źródło światła w postaci lampy naftowej.

W eliminacjach szkolnych wzięły udział uczennice:

Amelia Swornowska, Gabriela Domagała, które wykonały  projekt lampy naftowej,

Kamila Samolej, Wiktoria Jakubowska, Paulina Bawół –opracowały lapbook o wynalazcy,

Emilia Kordecka, Julia Kras i Amelia Wilk, które w formie opowiadania twórczego przedstawiły jeden dzień z panem Ignacym lub historię lampy naftowej.

22 listopada 2022 r. w brzeskiej podstawówce odbyła się uroczysta gala finałowa, na którą zostały zaproszone nasze uczennice: Emilia Kordecka i Gabriela Domagała.

 W I Międzyszkolnym Konkursie Łukasiewiczowskim w kilku odsłonach wzięło udział 25 szkół podstawowych i 7 przedszkoli z terenu powiatu brzeskiego. Nadesłano ponad 200 prac plastycznych i literackich, które zostały poddane weryfikacji.

Siódmoklasistka Emilia Kordecka zachwyciła jury konkursowe swoim opowiadaniem  pt. Jak pomagałam ratować życie…   i zajęła I miejsce w kategorii klas 7-8.

W ocenie prac literackich brano pod uwagę: poprawność budowy opowiadania, oryginalność tekstu, samodzielność twórczą, kompozycję, poprawność językową, stylistyczną, ortograficzną i interpunkcyjną. Emilia narratorem swojego opowiadania uczyniła lampę wynalezioną przez pana Łukasiewicza, wskazała na zalety i wady wynalazku, przedstawiła działalność pana Ignacego- społecznika, filantropa, wielkiego patrioty.

Gabriela Domagała zdobyła wyróżnienie w kategorii plastycznej dla klas 1-4. Czwartoklasistka wykonała projekt lampy naftowej, który zdobył uznanie jury za oryginalność pomysłu, ujęcie tematu i estetykę wykonania.

Uczennice do konkursu przygotowała mgr Elżbieta Stec.

 

_____

PSP Strzelce Wielkie