Gmina Szczurowa 4
Gmina Szczurowa 2
Gmina Szczurowa 3
Gmina Szczurowa 1

Program "Maluchy na start" w Przedszkolu Integracyjnym

Przedszkole Integracyjne w Strzelcach Małych realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020, oś priorytetowa Edukacja, Działanie 10.1. Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, Poddziałanie 10.1.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej – konkursy horyzontalne. Projekt nr RPMP. 10.01.02-12-0229/19-02 Pt.,, Maluchy na start – rozwój edukacji przedszkolnej w gminie Szczurowa’’. Okres realizacji projektu od 01.04.2020r. do 31.08.2022r.

Dzięki tym funduszom, dzieci otrzymały Domek Sensoryczny. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnej relaksu nie tylko przez osoby z wieloraką niepełnosprawnością. Domek jest jednym z podstawowych urządzeń terapeutycznych w Sali Doświadczania Świata. Na wszystkich ścianach, suficie domku są zainstalowane lustra, daje efekt nieskończonej przestrzeni.

Zakupiony został również  Sensoryczny Stolik Świetlny, który jest wspaniałą pomocą terapeutyczną. Światło zmienia kolor za pomocą dedykowanego pilota. Wgłębienie stolika może być używane do nalania wody, piasku kinetycznego, galaretki, pianki lub półprzezroczystych obiektów na wiele różnych sposobów. Stolik nadaje się do zabawy zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Delikatne światło pozwala na uzyskanie niesamowitych wrażeń wizualnych, które w połączeniu z zastosowaną substancją niezwykle uatrakcyjnia zabawę. Sensoryczny stolik świetlny zapewnia zupełnie nową perspektywę eksploracji wody i zmysłowego odkrywania świata. Stwarza cichą i spokojną atmosferę, a przede wszystkim doskonali koncentrację i skupienie dziecka.

Przedszkolaki cieszą się nowym tęczowym zestawem muzycznym. W skład zestawu wchodzi siedem elementów: tamburyn, dzwoneczki, dwa marakasy, kołatka, guiro, pałeczki drewniane do wygrywania rytmu. Instrumenty są wykonane z drewna, wyróżniają się piękną kolorystyką. Zestaw na pewno będzie świetnym wyposażeniem na zajęcia muzyczne, rytmiczne. Dzieci będą miały okazję rozwijać koordynację wzrokowo-słuchową, kreatywność, koncentrację oraz umiejętność współpracy z rówieśnikami. Muzyka odgrywa wielką rolę w życiu człowieka, dlatego warto wprowadzać pociechy w ten magiczny świat dźwięków.

Już za niedługo w ogrodzie przedszkolnym pojawi się także trampolina, która na pewno sprawi dzieciom wiele radości. Będzie świetną okazją do tego, aby dzieci stały się jeszcze bardziej aktywne fizycznie na świeżym powietrzu. Jak wiemy trampolina ma wiele zalet m.in. rozwija motorykę dużą, dotlenia mózg, poprawia krążenie, stymuluje układ odpornościowy, zwiększa wydolność organizmu czy też dostarcza dużej dawki endorfin. Trampolina pozwala rozładować niespożytą energie dzieci i złe emocję.      

                                               

Zakupiono także namiot z basenem z kulkami, który zostanie wykorzystany do zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Wszystkie dzieci kochają pływanie w piłeczkach, chowanie się. Namiot oprócz w zabawie, świetnie się sprawdzi w terapii integracji sensorycznej. Jest to wielofunkcyjna zabawka, w której można również odpoczywać, czytać książeczki. Dzieci będą mogły się pobawić w kreatywny sposób, w towarzystwie swoich rówieśników.       

         

Na przedszkolnym placu zabaw można dostrzec kolorowy hamak, który jest również pozyskany z owych funduszy. Maluchy kołysząc się ćwiczą równowagę oraz zdolność do skupiania się. Hamak wspomaga rozwój psychoruchowy, a także pełni funkcję odpoczynku i wyciszenia się po wielu zajęciach. Może też sprawdzić się w integracji sensorycznej. Zabawa w hamaku to wielka frajda dla przedszkolaków. Dodatkowo dzieci mogą bawić się domkiem, który stoi w ogrodzie przedszkolnym. W domku  przedszkolaki mogą gotować i wymyślać wspólnie różne zabawy tematyczne.

Przedszkole otrzymało komplet przyrządów do aktywności ruchowej, by realizować edukację zdrowotną. W skład zestawu wchodzą m. in. obręcze, drążki, kolorowe stopy sensoryczne, z których można tworzyć różne tory przeszkód. Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, a odpowiednia aktywność ruchowa jest dziecku niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i społecznego.                                      

Warto zaznaczyć, że Przedszkole w Strzelcach Małych jest bogato wyposażone w atrakcyjne, certyfikowane zabawki oraz w specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Wszelkie te działania wpływają na wszechstronny rozwój dzieci oraz są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i predyspozycji rozwojowych.